pátek 11. října 2024

Signal festival Praha 2024

Skoro každý rok jsem si pražský Signal festival nenechala ujít. Poslední dobou mě ale množství lidí a zvyšující se počet atrakcí, za které je nutné platit, poněkud odrazují. Letošní první den festivalu (čtvrtek 10.10.2024) jsem se ale shodou okolností nacházela v centru města, tak jsem si pár instalací obešla. 

Kryštof Brůha (CZ) → Audire Fluctus (Signal Calling)

Transmediální socha Audire Fluctus se pohybuje na pomezí světelného objektu a interaktivního díla v podobě datového totemu. Monitoruje technologickou aktivitu svého okolí a vizualizuje elektromagnetické záření generované elektrickou sítí, komunikačními prostředky a zařízeními pracujícími na bázi elektrického proudu. Audire Fluctus tuto aktivitu zviditelňuje pomocí média zvaného Spektraflux, které díky své anizotropní struktuře dokáže měnit index lomu světla, a tím vytvářet unikátní barevnou a dynamickou texturu. 

Kryštof Brůha vyvinul Spektraflux s cílem vytvořit fyzické médium, které umožňuje vizuální práci překračující limity digitálních médií. Instalace je umístěna v prostoru piazzety Národního divadla, v místě velké koncentrace elektromagnetických zařízení. Reflektuje tak běžně nepostřehnutelné dění silových polí, v jejichž sítích se pohybujeme a žijeme – neviditelnou energii města. Instalace byla realizována v rámci otevřené výzvy Signal Calling ve spolupráci s PrusaLabem, prototypovou dílnou Josefa Průši. 

(více zde)


Jan Hladil & NobodyListen → glo™ DIALOG

Základem celé instalace je deset metrů vysoký hexagon tvořený LED panely o celkové ploše 180m²,
doplněný nejmodernějšími světly. Za pomocí infračervených kamer jsou v záběru 360° snímáni
návštěvníci a jejich pohyb je promítán na LED. Je tak zajištěn zcela jedinečný zážitek pro každého
návštěvníka, kdy se sám stane součástí instalace.

Návštěvníci instalace gloDialog se mohou tešit na audiovizuální show vyvolávající úžas, která je speciálně připravena pro návštěvníky Signal Festivalu od předních českých umělců Jana Hladila a Jakuba Stracha, známeho pod svým uměleckým jménem NobodyListen.

(více zde)

Petr Vacek a Adam Cigler (CZ) → Reflexe

Reflexe je site-specific instalace, která pomocí robotického objektu dynamicky propojuje nehybné prostředí svého okolí s prvky světla a zvuku do velké imerzivní kompozice. Samotný centrální objekt Reflexe tvoří stěna pohyblivých zrcadel, která připomíná sofistikovaný nástroj rudolfinských vědeckých experimentů. Současně je však důmyslným a přesně řízeným kinetickým artefaktem. Divák se stává součástí magického okamžiku proměny všedního městského prostoru v místo rituálního obřadu. Každé místo může mít své kouzlo, které čeká na své odhalení. 

Pohyby zrcadel nejsou náhodné. Řídí je unikátní sekvence navržená umělci pro konkrétní téma události a prostor, ve kterém je dílo vystaveno. Součástí scénáře je také autory navržené nasvícení okolního prostředí a zvukový doprovod vytvořený ve spolupráci s dalšími tvůrci (Jon Rosůlek, Matyáš Cigler) pro konkrétní příležitost. Zvuk i světla jsou synchronizované s pohyby zrcadel, takže vzniká unikátní site-specific audiovizuální zážitek.

(více zde)
Díky, že můžem & Signal Creative → Demokracie?

Máme demokracii. Ale co teď s ní? 

Česká společnost žije ve svobodném státě už 35 let. Proměňuje se vnímání demokracie během let? A naučili jsme se za tu dobu žít se svobodou a demokratickými hodnotami? Umíme se shodnout, ale i si odporovat. Umíme se vystrašit, ale i nechat se zastrašit. Říkáme spousta slov, ale další spousta je říkána nám. Tříštíme se do skupin, a zároveň se umíme spojit. Je to zmatek? Ne, to je demokracie. Má zajisté spoustu problémů, ale zatím jsme nic lepšího nevymysleli. 

Vizuální složka zvukové instalace vychází z konceptu psychologie barev, který se zaměřuje na studium vlivu barev na prožívání a návazně na celý organismus člověka. Skrze tyto popsané principy dodáváme jednotlivým replikám jejich barevnost, která se proměňuje dynamicky v návaznosti na obsah sdělení. Navozuje emoci, zrcadlí náladu.

Audiovizuální instalace Demokracie? byla realizována pro Signal Festival v koprodukci Díky, že můžem a Signal Creative s podporou Radiožurnálu, iROZHLAS.cz a analytického ústavu STEM.

Díky, že můžem je neziskový spolek tvořený studenty a mladými lidmi, kteří se zajímají o svět okolo sebe. Připomíná hodnoty svobody a demokracie současné generaci
 a podporuje občanskou angažovanost. Společný projekt Signal Festivalu a Díky, že můžem je postaven na celospolečenském přesahu a má za cíl nejen akcentovat hodnoty svobody, demokracie i zdravé a prosperující společnosti, ale především vybízet diváka k vlastní reflexi 35 let od sametové revoluce, k občanské angažovanosti a k přemýšlení nad budoucností v kontextu naší společnosti.

(více zde)

 

Žádné komentáře:

Okomentovat