pátek 6. dubna 2018

Bydlet spolu. České kolektivní domy.

Velmi zajímavá výstava v Lázních. 



Výstava o kolektivním bydlení, tzv. koldomech, je pojatá chronologicky a v každé dobové etapě se věnuje dominantním sociologickým, politickým, urbanistickým ad. důležitým tématům. Na začátku mapuje meziválečné snahy o formulování programu kolektivního bydlení formou architektury. Kromě architektonických modelů a plánů výstava představí rovněž dobové vybavení bytů nebo vzpomínky pamětníků. Výstava bude určena jak pro širokou veřejnost, která se s myšlenkou kolektivního bydlení dosud nesetkala. Současně může být výstava inspirativní a velmi aktuální vzhledem k dnešní bytové situaci.

Snem většiny českých rodin je individuální rodinné bydlení. Přes nesporné výhody tohoto způsobu bydlení nelze opomenout, že se jedná finančně náročnou variantu bydlení, která se nadto nesmazatelně a nevratně zapisuje do naší krajiny. Již v průběhu 20. století se objevoval názor, že uzavírání se do čtyř stěn individuálního bydlení nás spíše omezuje, než osvobozuje. Snahou skupiny progresivních architektů byl pravá opak – zapojit jednotlivce a rodinu do většího společenského celku a využitím společných – dnes bychom řekli sdílených – služeb uspořit čas a prostředky na bydlení. Dnešní trend sdílení svým způsobem omezuje pocity osamělosti, dává prostor pro vzájemnou výpomoc, komunikaci a setkávání.

Výstava nás zavede k architektonickým pokusům první poloviny 20. století, které se snažily kolektivní bydlení definovat architektonickou formou. Kritická reflexe těchto pokusů může být inspirací pro dnešní přemýšlení o podobách sdíleného bydlení.

Výstava bude určena jak pro širokou veřejnost, která koncept kolektivního bydlení vůbec nezná, ale stejně tak pro odbornou veřejnost, která může naopak výsledky předchozích desetiletích zpracovat v současných projektech sdíleného bydlení.

Zajímavou sekcí výstavy je část věnovaná tzv. domům hotelového typu vznikajících od šedesátých do osmdesátých let minulého století, a jež dosud nebyly nikdy souhrnně představeny. Tuto sekci doplní vzpomínky pamětníků.

Výstava chronologicky sleduje historické etapy vývoje kolektivního bydlení, přičemž v každé etapě je vyzdviženo jedno či několik dominantních témat (sociologických, politických, architektonicko-urbanistických).

Výstava vznikla v Muzeu umění Olomouc (kurátoři Klára Jeništová, Hubert Guzik a Lenka Kužvartová) a partnersky se podílí Oblastní galerie Liberec a Alšova jihočeská galerie.



























Žádné komentáře:

Okomentovat