Ukázka libereckého městského mobiliáře, stojan je umístěn v bezprostředním sousedství liberecké radnice. Kazí to jen ty nálepky.
sobota 30. března 2013
čtvrtek 28. března 2013
Liberecká plastika: Pláteník
V Rumjancevově ulici v Liberci stojí dům čp. 971-I, nazývaný U pláteníka. Název mu dala plastika, kterou v roce 1924 vytvořil sochař Karel Kolaczek, který pocházel z Ratibořic u Náchoda. Pláteník patřil mezi jeho první práce po příchodu do Liberce. Kolaczek byl dále autorem Památníku padlým, který se nacházel před kostelem Nalezení sv. Kříže.
úterý 26. března 2013
Liberecké sochy: Abstraktní plastika
Příspěvek do mého staršího seriálu o libereckých sochách, tentokrát socha nacházející se v Rumjancevově ulici před Katastrálním úřadem. Autorem je Jan Solovjev a socha se jmenuje Abstraktní plastika, vytvořena byla kolem roku 1970.
Jan Solovjev je turnovský rodák, loni se dožil devadesáti let. Kromě výtvarného umění se zabýval i malováním, fotografováním či psaním básní. V Liberci na Králově Háji se nachází ještě jedna jeho socha - Sedící rodina. Stávala tu ještě socha Sedící žena, která se několikrát stěhovala, aby nakonec v roce 2005 definitivně zmizela z povrchu zemského, snad zásluhou sběračů kovů... Jedno dílo Jana Solovjeva se nachází i v mém rodném kraji, a sice stylizovaná mozaika chemických závodů v Lovosicích, kterou vytvořil se svou ženou Jaroslavou v roce 1974.
Dnes ale Abstraktní plastika:
pondělí 25. března 2013
Zastávka Davida Černého v Liberci
Dnes bylo krásně, a tak jsem si udělala zastávku u zastávky. U které? U nejznámější liberecké autobusové zastávky, kterou v roce 2005 vytvořil výtvarník David Černý. Vzpomínám si, jaké kontroverzní reakce tehdy vzbudila u obyvatel města. Dneska už nikoho nedráždí, sem tam si ji vyfotí nějaký turista, ale jinak si všichni dávno zvykli a Zastávku (tak se totiž tohle umělecké dílo jmenuje) vnímají spíš jako místní kuriozitu.
Vše, co se v Zastávce odehrává, má vazby k historii i současnosti Libereckého kraje; podle autora bronzové předměty symbolizují někdejší česko-německo-židovské společenství.
Základní tvar Zastávky tvoří obří bronzový stůl, který slouží jako střecha a který stylově poukazuje ke stolům oblíbeným v tomto kraji koncem 19. století. Podobný zdroj inspirace vykazují i židle pro čekající pod střechou.
Na prostřeném stole spočívá německý „kriegl" na pivo, židovský svícen upozorňující na vypálenou synagogu, která stávala nedaleko, dále je tu váza, jejíž předlohou byla historická nádoba vystavená v libereckém muzeu, ve váze odpočívá masožravá rostlina odkazující k unikátní sbírce v liberecké botanické zahradě nebo je tu historická láhev od piva, kterou autor nalezl prý někde na Frýdlantsku.
Vedle Zastávky se povaluje „odhozený" tácek s libereckými párky. Centru stolu vévodí hlava s brýlemi napíchnutá na vidličku - ta má být pro každého hádankou. Zastávku dotvářejí detaily, jako je bronzový koš na odpadky v podobě velké plechovky, rámeček na jízdní řády a také mouchy, které lezou po ubruse, masožravé rostlině či noži.
(ze stránek www.spacium.cz)
Technické parametry zastávky:
- Autor: David Černý
- Realizace projektu: Spacium, o. p. s., ve spolupráci se Statutárním městem Liberec
- Umístění: Autobusová zastávka U zdi, Sokolská ulice, Liberec
- Rozměry: 5,85 x 5,15 x 3 m
- Materiál: bronz
- Zvláštní poděkování: Ministerstvo kultury ČR
- Generální partner: Metrostav a.s.
- Partneři: Freemont, spol. s r.o. Dopravní podnik města Liberce, a.s.
- Výroba (model 1:1) a odlití: Otakar Příhoda Artmetal
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)
-
"Jsem horník, kdo je víc?" - pamatujete, jak často se za socialismu o hornících takhle mluvilo? Jenže fárání pod zem je hodně nebe...
-
Letos se výjimečných výtvarných událostí moc nenabízelo. Skoro celé jaro byly galerie uzavřeny a podzim dopadl stejně. Pokud jsem ale letos ...